هشتمین محفل در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان (اولین شب قدر)


هشتمین محفل در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان (اولین شب قدر)
1396/3/23

  اعلام برنامه

ساعت 23:00 الی 23:05) تلاوت سوره مبارکه قدر همراه ترجمه توسط آقای صفری
ساعت 23:06 الی 23:44) اعمال شب قدر و خواندن دعای شب نوزدهم توسط آقای صفری
ساعت 23:45 الی 01:20) سخنرانی و قرآن به سر توسط حاج آقا غلامی
ساعت 01:21 الی 01:50) مداحی توسط آقای صفری


نکاتی چند درباره تقوا

* تمام تلاش انسان در زندگی خود، بسته به نوع تفکر و جایگاه خود این است که به عزت و آبرو برسد.
* از پیامبرa روایت شده است که: «خدا هر روز این را تکرار می کند که من پروردگار با عزت هستم. هرکس می خواهد در دنیا و آخرت عزیز باشد، باید از خدای عزیز اطاعت کند.»
* شهید رجایی در بین سخنرانی گفتند: ببخشید من تلفن دارم. بعد از چند دقیقه با لبخند برگشتند و گفتند ببخشید اذان هم تلفن خداست...
* در خیابان های تهران ترافیک شد. شهید رجایی که رئیس جمهور بودند به راننده گفتند: «من بلدم اینجا را چه طور رد کنیم. » میان بری به راننده نشان داد و گفتند:« من اینجا با دوچرخه می آمدم قابلمه می فروختم. اینجاها را خوب بلدم.»
* پیامبر a فرمودند: «هر کس می خواهد عزیزترین مردم شود، تقوای الهی را پیشه خود کند.»
* امیر المؤمنین g فرمودند: «هیچ کرامتی بالاتر از تقوا نیست.»
* طبق آیات198 سوره مبارکه بقره « ...إن خیر الزاد التقوی...» بهترین توشه، تقوا است.
* طبق آیه 27 سوره توبه « یا ایها الذین آمنوا إن تتقوا الله یجعل لکم فرقانا...» اگر قدرت تشخیص حق و باطل را می خواهیم، باید تقوای الهی را پیشه کنیم.
* از شرایط تقوا این است که باید تقوای دلیل (راهنما) باشد، نه تقوای فریب... عده ای هستند ظاهر الصلاه هستند اما در باطن تقوا ندارند.
* حجاج بن یوسف ثقفی در نماز جمعه مردم را به تقوا دعوت می کرد همراه با گریه فراوان ... ولی در دوران حکومتش 120000 شیعه را سر برید. در زندان بدون سقفش 50000 مرد و 30000 زن بدون روپوش وجود داشت. بالاترین لذت او این بود که مقابل او سر کسی را ببرند و او در خونش دست و پا بزند...
* نکته دیگر در رابطه با تقوا این است که باید تقوای بصیرت باشد نه تقوای جهالت. تقوای بصیرت است که انسان را عزیز می کند.
* امیرالمؤمنین g در نیمه های شب با شاگرد خاص خود، ملاقات می کردند .... شبی کمیل از صوت قرآن شخصی منقلب شد. حضرت به او فرمود: «ای کمیل صدای این مرد تو را نفریبد، او اهل آتش است.
به زودی تو را از حال او باخبر می کنم.» در جنگ نهروان در میان کشته هایی که بعضی هاشان شبی هزار رکعت نماز می خواندند و حافظ قرآن بودند، آن مرد که کمیل را منقلب کرد، هم حضور داشت. حضرت علی g کمیل را صدا زدند و آن مرد را به او نشان دادند.
* حضرت یوسف g تقوا پیشه کرد که عزیز مصر شد.
* تقوا باید تقوای ستیز باشد نه تقوای گریز.... یعنی در مقابل دشمن اسلام می ایستند و می جنگند و نمی گریزند.
* عبدالله عمر طبق نظر اهل سنت، فقیه ترین صحابه پیامبرa است. امام حسین g در زمانی که در مکه بودند، برای کمک گرفتن از او برای قیام به او فرمودند: «ای ابا عبدالرحمن تقوا داشته باش.» او گفت: من از کارهای سیاسی کنار کشیده ام و به تو هم پیشنهاد می کنم که کار سیاسی نکنی.
پس از عاشورا در شبی که حجاج بن یوسف پس از کشتن عبدالله بن زبیر وارد دارالحکومه شد، عبدالله بن عمر به ملاقات او رفت و گفت : من از پیغمبر شنیدم که هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است. من آمده ام تا با تو بیعت کنم تا اگر امشب از دنیا رفتم بیعت امامی را با خود داشته باشم. حجاج نیز پای خود را به سوی او دراز کرد و او با خفت خم شد و پای حجاج را بوسید و به این شکل با او بیعت کرد...
* تمام اصول و شاکله دین ما از قرآن است و شب قدر، شب نزول این نسخه الهی است.
* در روایات آمده است که: حقیقت قرآن و حقیقت شب قدر، ولایت حضرت زهرا B است. هرکس فاطمه B را شناخت، شب قدر را هم می شناسد و درک می کند.
* در شب نوزدهم تقدیر انسان بر اساس عملکرد سال گذشته نوشته می شود. در شب بیست و یکم محکم شده و در شب بیست و سوم به امضای امام زمان f می رسد...
* جامعه زمانی مترقی می شود که علاوه بر اینکه قانون آن در سطح عالی باشد، رهبر جامعه نیز در حد کمال خود باشد.

سخنران: آقای دکتر غلامی

دریافت فایل صوتی سخنرانی

راه های ارتباطی با هیأت رهروان سیدالشهداء g


اراک، خیابان شهید سعید ادبجو، روبروی پمپ بنزین، بن بست شهید محمدی هیأت رهروان سیدالشهداءg

  info@mahfelezekr.ir

  1979 3412 086

   کانال هیأت رهروان سیداالشهداءg در پیام رسان سروش  منتظر پیام های شما هستیم.