نهمین محفل در شب بیست ویکم ماه مبارک رمضان (دومین شب قدر)


نهمین محفل در شب بیست ویکم ماه مبارک رمضان (دومین شب قدر)
1396/3/25

  اعلام برنامه

ساعت 23:00 الی 23:10) تلاوت سوره مبارکه قدر همراه ترجمه توسط آقای صفری
ساعت 23:11 الی 23:50) اعمال شب قدر و خواندن دعای شب بیست و یکم توسط آقای صفری
ساعت 00:05 الی 01:25) سخنرانی و قرآن به سر توسط حاج آقا غلامی
ساعت 01:25 الی 02:10) مداحی توسط آقای صفری


آشنایی با مقام والای امیرالمومنینg

* بصیرت، نتیجه عبادت خوب و با کیفیت است و مسلمان بی بصیرت، عبادتش بی روح است.
* اگر مردم بی بصیرت باشند، علی های زمان تنها می شوند و حسین ها به قربانگاه می روند.
* عباس، عموی پیامبرa به همراه ایشان نشسته بودند که امیرالمؤمنین gوارد شد. خوشحالی خاصی در چهره پیامبر a پیدا شد. عموی ایشان متوجه این حالت شد و گفت: « یا رسول الله خیلی او را دوست داری؟» پیامبر فرمودند: «عموجان! به خدا، خدا او را از من بیشتر دوست دارد...»
* در طول تاریخ، همیشه در بحث جانشینی پیامبران و اتصال نبوت به ولایت، مشکل به وجود آمده است و انحرافات مهم در همین نقطه اتصال ایجاد شده است. نگاه ویژه پیامبر a به حضرت علی a به دلیل اهمیت این جایگاه است.
* در کتاب مدینه المعاجز آمده است که عده ای چند روزی یک بار دور هم جمع می شدند و از حضرت علی g بدگویی می کردند. تا اینکه یک روز یک سگ که متعلق به یک یهودی بود، آنها را گاز گرفت. آنها برای شکایت به نزد پیامبر رفتند و بعد از بار سوم که این اتفاق تکرار شد، پیامبر a به خانه آن یهودی رفتند و شکایت کردند. سگ به اذن خدا جلو آمد و به پیامبر a سلام کرد و گفت : اگر اینها را گاز گرفتم، از علی بدگویی می کردند. آن یهودی و خانواده اش مسلمان شدند.
* جبرئیل به پیامبر a فرمود :«به آن خدایی که تو را مبعوث کرد، آسمانیان علی را بیشتر از زمینیان دوست دارند.»
* طبق آیه 124 سوره مبارکه بقره « و إذ ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فأتمهن قال إنی جاعلک للناس اماما قال و من ذریتی قال لا ینال عهدی الظالمین » عهد خداوند به ستمکاران نمی رسد و جعل امامت به امر الهی است.
* شخصی در زمان امام صادق g به نزد قاضی رفت و شهادتی داد.
قاضی گفت:« تو رافضی( از حق جدا شده) هستی و شهادت تو پذیرفته نیست چون شیعه جعفر gهستی.» آن مرد شروع به گریه کرد. قاضی گفت:« اگر از عقایدت دست برداری، شهادت تو را می پذیرم.» آن مرد گفت: «من کجا و شیعه جعفر بن محمد کجا؟ کاش این نسبت که به من دادی، درست بود... تو چقدر بدبختی که نمی فهمی.»
* طبق آیه 59 سوره نساء « ...أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و اولی الامر منکم...» عبارت «أطیعوا الله» قیدی ندارد و گفته نشده در چه زمینه ای از خدا اطاعت کنید. أطیعوا الرسول نیز همین طور. در نتیجه این یک حکم عام است و باید در همه چیز از خدا و رسول خدا پیروی شود. طبق این آیه اطاعت از پیامبرa در انتخاب جانشین نیز صدق می کند و این یعنی حضرت علی g معصوم است و برگزیده از سمت خداوند.
* طبق آیه 67 سوره مائده: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و إن لم تفعل فما بلغت رسالته...» ولایت روح همه دستورات اسلام است و اگر ولایت نباشد، زحمات پیامبر بی ثمر است.
* در کتاب های کافی، بحار الانوار و وسایل الشیعه این روایت نقل شده که امیرالمؤمنین g از شیعیان خود هفت انتظار دارند:
1-شیعیان ما در راه ولایت ما بذل می کنند. (هم جانی و هم مالی) – مثل میثم تمار و نجاشی پادشاه حبشه
نجاشی قطعه زمینی به جعفربن ابی طالب g و یارانش که به حبشه هجرت کرده بودند، داد که آزادانه در آن به تبلیغ دین خود بپردازند. او مسلمان از دنیا رفت و پیامبرa در مکه و از راه دور با 5 تکبیر بر پیکرش نماز خواند. بعد از مرگ او بر سر جانشینی اختلاف شد و او تبعید شد. امیرالمؤمنین g باغی در مدینه به او دادند که امروز نامش باغ ابی نیذر است. پس از مدتی که از حبشه آمدند تا او را دوباره به قدرت برسانند، او گفت: قبلا که می خواستم پادشاه شوم، علی g را نمی شناختم. اکنون از کنار علی جایی نمی روم...
2-شیعیان ما رفیق هم هستند.
3-به زیارت هم می روند.
4- هنگام عصبانیت، ظلم نمی کنند.
5- در زمان شادی اسراف نمی کنند.
6- همسایه را آزار نمی دهند.
7- اخلاقشان با رفقایشان درست است.

سخنران: آقای دکتر غلامی

دریافت فایل صوتی سخنرانی

راه های ارتباطی با هیأت رهروان سیدالشهداء g


اراک، خیابان شهید سعید ادبجو، روبروی پمپ بنزین، بن بست شهید محمدی هیأت رهروان سیدالشهداءg

  info@mahfelezekr.ir

  1979 3412 086

   کانال هیأت رهروان سیداالشهداءg در پیام رسان سروش  منتظر پیام های شما هستیم.